Parlament Europejski głosuje za rozszerzeniem regulacji kryptowalutowej

Parlament Europejski zdecydowanie zagłosował za przyjęciem rozporządzeń, które odstraszyłyby pranie pieniędzy oparte na kryptowalutach i finansowanie terroryzmu.

19 kwietnia 2018 r. Posłowie do Parlamentu Europejskiego zatwierdzili grudniowe porozumienie z Radą Europejską, w którym wezwano do „ściślejszego uregulowania walut wirtualnych, takich jak Bitcoin, aby zapobiec ich wykorzystaniu do prania pieniędzy i finansowania terroryzmu”. Ostateczne głosowanie było za 574 głosami za, 13 przeciw i 60 wstrzymujących się.

„Aby wyeliminować anonimowość związaną z wirtualnymi walutami, wirtualne platformy wymiany walut i dostawcy portfeli powierniczych, podobnie jak banki, będą musieli zastosować mechanizmy kontroli należytej staranności wobec klienta, w tym wymogi weryfikacji klienta” – wyjaśnił w tej sprawie. Czytelnicy mogą lepiej znać terminologię KYC, skrót od ” Know Your Customer „.

Oprócz tych standardów identyfikacji, zgodnie z umową, platformy handlu kryptowalutami i dostawcy portfeli (wśród innych usług) będą wymagać rejestracji. Parlament poparł również działania mające na celu zapewnienie publicznego dostępu do informacji na temat prawdziwych właścicieli firm i uwzględnił „ochronę […] dla osób zgłaszających przypadki prania brudnych pieniędzy (w tym prawo do anonimowości)”.

Współsprawozdawca Krišjānis KARIŅŠ, łotewski poseł do PE, powiedział:

„Przepisy te pomagają rozwiązać zagrożenia dla naszych obywateli i sektora finansowego, umożliwiając większy dostęp do informacji na temat osób stojących za firmami oraz poprzez zaostrzenie zasad regulujących wirtualne waluty i anonimowe karty prepaid”.

W innej sprawie związanej z krypto-walutą, w zeszłym miesiącu, Komisja Europejska (inna instytucja Unii Europejskiej) opublikowała 18-stronicowy plan działania FinTech, który między innymi zajmował się regulacyjnym traktowaniem krypto-aktywów, schematem licencjonowania platform crowdfundingowych, oraz potencjalne tworzenie przepisów związanych z technologią blockchain.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.